Phone Icon

شتاب CDN به فرآیند بهبود عملکرد و سرعت تحویل محتوا از طریق شبکه تحویل محتوا (CDN) اشاره دارد. این امر با توزیع محتوا در چندین سرور واقع در مکان‌های جغرافیایی مختلف به دست می‌آید و به کاربران امکان می‌دهد از نزدیک‌ترین سرور به محتوا دسترسی داشته باشند.

شتابدهی سرور ابری

شتابدهی چیست؟

قابلیت شبکه تحویل محتوای استاندارد (CDN) شامل قابلیت کش کردن فایل‌ ها به کاربران نهایی برای سرعت بخشیدن به تحویل فایل‌ های استاتیک است. با این حال، با برنامه‌ های وب پویا، ذخیره آن محتوا در مکان‌ های لبه، امکان پذیر نیست زیرا سرور، محتوا را در پاسخ به رفتار کاربر تولید می‌ کند.

سرعت بخشیدن به تحویل چنین محتوایی پیچیده‌ تر از حافظه پنهان لبه سنتی است و نیاز به یک راه حل انتها به انتها دارد که هر عنصر را در کل مسیر داده از آغاز تا تحویل به خوبی تنظیم کند. با بهینه سازی شتاب سایت پویا، عملکرد صفحات وب با محتوای پویا به میزان قابل توجهی بهبود می‌ یابد. شتابدهی راه حلی است که به سرعت بخشیدن به تحویل محتوای شما کمک می‌ نماید و تمرکز آن بر سرعت بخشیدن به محتوای ثابت، مانند متن، تصاویر، موسیقی پس زمینه و صفحات وب است. محتوای ایستا پس از کش شدن در مبدا شما ذخیره می‌ شود و امکان تحویل محتوای نزدیک را فراهم می‌ کند. به زبان ساده شتاب رسانه، هسته اصلی شبکه‌ توزیع محتوا است زیرا به ارائه روان و با کیفیت بالای محتوای رسانه‌ای شما اطمینان می‌ دهد.

شتاب دهی رسانه با CDN

شتاب رسانه‌ ای را می‌ توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

• CDN تصویر • CDN ویدیو

CDN تصویر به عنوان یک شبکه تحویل محتوا توصیف می‌ شود که به طور خاص به مجموعه‌ ای از پیشرفت های نرم‌ افزاری برای بهینه سازی تصاویر، فیلم‌ ها و سایر فایل‌ ها در زمان واقعی مجهز شده است و تنها هدف آن افزایش عرضه رسانه‌ های غنی است.

CDN ویدیو به طور کامل بر روی بهبود تحویل جریان ویدئو متمرکز شده است. اگر سایت شما به عملکرد عالی ویدیو بستگی دارد، پس استفاده از CDN ویدیو با به حداقل رساندن تأخیر و زمان بافر، پخش ویدیو را برای بینندگان شما بسیار بهبود می‌ بخشد. همچنین مطمئن می‌ شود که منبع جریان یا سرور مبدا تحت تأثیر درخواست‌ های دریافتی قرار نگیرد.

شتابدهی زیرساخت ابری

همچنین، در نظر بگیرید که Image CDN تصاویر و ویدیو هایی را که به عنوان «محتوای ثابت» شناخته می‌ شوند، ارائه می‌ کند در حالی که CDN ویدیو می‌ تواند جریان ویدیو را نیز ارائه دهد.

مزایای شتابدهی

زمان بارگذاری سریعتر

با توزیع محتوا در چندین سرور، CDN مسافتی را که داده باید طی کند کاهش می‌ دهد و در نتیجه زمان بارگذاری سریعتر و تجربه کاربری بهتری را به همراه دارد.

بهبود تجربه کاربر

زمان بارگذاری سریعتر و عملکرد بهبود یافته منجر به تجربه کاربری بهتری می‌ شود که می‌ تواند منجر به افزایش تعامل، نرخ تبدیل بالاتر و مشتریان راضی‌ تر شود.

مقیاس پذیری بهتر

CDN ها برای رسیدگی به حجم زیادی از ترافیک طراحی شده‌ اند و به راحتی می‌ توانند برای پاسخگویی به تقاضای افزایش یافته مقیاس شوند. این مسئله آن ها را به یک راه حل ایده آل برای مشاغلی تبدیل می‌ کند که افزایش ترافیک را تجربه می‌ کنند یا پایگاه کاربر جهانی دارند.

افزایش قابلیت اطمینان

CDN ها به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که بسیار قابل اعتماد هستند و می‌ توانند قابلیت‌ های افزونگی و شکست را برای اطمینان از اینکه محتوا همیشه در دسترس کاربران است، ارائه دهند.

امنیت بهبود یافته

CDN ها می‌ توانند اقدامات امنیتی بیشتری مانند گواهینامه SSL و TLS، حفاظت از DDoS و فایروال‌ های برنامه‌ های وب را برای محافظت در برابر تهدیدات سایبری ارائه دهند.

هزینه های پهنای باند کمتر

با تخلیه ترافیک به CDN، کسب و کارها می‌ توانند هزینه‌ های پهنای باند خود را کاهش دهند و نتیجه نهایی خود را بهبود بخشند.

بهینه سازی تصویر

تصاویر به صفحات سایت شما جان می‌ بخشند اما تصاویر با اندازه بزرگ، اغلب سرعت لود صفحات وبسایت را کاهش می‌ دهند و علاوه بر این، ایجاد و مدیریت انواع مختلف تصویر برای موبایل و دسکتاپ می‌ تواند پیچیده باشد. الگوریتم‌ های بهینه‌ سازی تصویر، تحویل تصویر را یکپارچه می‌ کنند و پیچیدگی را از تصویر حذف می‌ کنند. با استفاده از تغییر اندازه تصویر، انواع تصاویر سفارشی را از یک تصویر اصلی ایجاد کنید یا با استفاده از Mirage تحویل تصویر را برای تلفن همراه ساده کنید یا از فشرده‌سازی ساده تصویر با Polish استفاده نمایید.

تغییر اندازه تصویر

با استفاده از یک تصویر اصلی از مبدا، شما می‌ تواند انواع تصویر با کیفیت بالا را ایجاد نماید. برای کاهش هزینه‌ های پهنای باند و افزایش کارایی، می‌ توانید تصاویر را تغییر اندازه و یا برش دهید، فشرده یا تبدیل به WebP نمایید.

Mirage (سراب) تحویل تصویر را برای بازدیدکنندگان شما بر اساس دستگاه آن ها تسریع می‌ نماید. Mirage اندازه صفحه و سرعت اتصال را تشخیص می‌ دهد تا تصاویر را برای پنجره مرورگر فعلی ارائه دهد.

Polish اندازه تصویر را با حذف متادیتا و اعمال فشرده سازی بدون تلفات یا با اتلاف برای حذف بایت‌ های اضافی از تصاویر کاهش می‌ دهد.

سایر ویژگی‌های بهینه سازی

Rocket Loader: راکت لودر با به تعویق انداختن بارگذاری جاوا اسکریپت مسدود کننده رندر، بارگذاری متن، تصاویر و فونت‌ ها را در صفحات وب شما در اولویت قرار می‌ دهد.

TCP Turbo: تنظیمات TCP سفارشی تنظیم شده را جهت کاهش تأخیر و افزایش توان عملیاتی اتصالات انتخاب می‌ نماید.

Auto Minify: کاراکتر های غیر ضروری را از فایل‌ های جاوا اسکریپت، CSS و HTML حذف می‌ نماید.

Brotli: الگوریتم فشرده سازی بدون تلفات، اندازه صفحات HTTP/S کش (Cache) شده شما را کاهش می‌ دهد.

افزایش سرعت سایت

آشنایی با دیگر امکانات سرور ابری مبناکلود

Kavinsky
Odd Look ft. The Weeknd
00:00
سوالات متداول

فرآیند بهینه سازی از طریق شبکه تحویل محتوا (CDN) برای بهبود سرعت و عملکرد سایت ها یا برنامه ها است.

با ذخیره‌ سازی محتوا در سرورهایی که نزدیک‌ تر به کاربران نهایی هستند کار می‌ کند و فاصله و زمان لازم برای تحویل محتوا را کاهش می‌ دهد. این منجر به زمان بارگذاری سریعتر و بهبود عملکرد می شود.

این مزایا شامل زمان بارگذاری سریعتر، بهبود عملکرد وب سایت یا برنامه، کاهش بار سرور، تجربه کاربری بهتر و افزایش تعامل و تبدیل است.

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده CDN برای شتاب، باید عواملی مانند پوشش شبکه، مکان سرور، معیارهای عملکرد، قیمت، امنیت و پشتیبانی را در نظر بگیرید.

برای بهینه سازی سایت یا برنامه خود با استفاده از شتابدهی، می توانید از تکنیک هایی مانند فشرده سازی تصویر، کش کردن، کوچک سازی کد و منابع و کاهش تعداد درخواست های HTTP استفاده کنید.