Phone Icon

فایروال WAF

Web Application Firewall یک ابزار امنیتی است که ترافیک ورودی به یک برنامه وب را کنترل و فیلتر می کند، ترافیک مخرب را مسدود می کند و از حملاتی مانند تزریق SQL و سایر حملات مبتنی بر وب محافظت می کند.

WAF چیست؟

WAF چگونه کار می کند؟

فایروال WAF که مخفف Web Application Firewall است با فیلتر کردن و نظارت بر ترافیک HTTP بین یک برنامه وب و اینترنت به محافظت از برنامه‌ های کاربردی وب کمک می‌ کند. WAF یک دفاع لایه پروتکل 7 (در مدل OSI) است و برای دفاع در برابر حملات در سایر لایه‌ ها طراحی نشده است. این روش کاهش حمله معمولاً بخشی از مجموعه ابزارهایی است که با هم یک دفاع جامع در برابر طیف وسیعی از حمله را ایجاد می‌ کنند. یک WAF از طریق مجموعه‌ ای از قوانین عمل می‌ کند. هدف آن‌ ها محافظت در برابر آسیب پذیری‌ های برنامه با فیلتر کردن ترافیک مخرب است. برای خرید WAF می توانید با کارشناسان مبناکلود ارتباط بگیرید و وبسایت خود را به طور کامل ایمن کنید.

دفاع لایه‌ای WAF
  • قوانین اصلی OWASP را مسدود می‌ کند.
  • مجموعه قوانین سفارشی برای جلوگیری از هر گونه تهدید، حفاظت های متناسب را ارائه می‌ دهد.
  • چک‌ های اعتبار افشا شده، استفاده از اعتبارنامه‌ های سرقت‌ شده را برای تصاحب حساب، کنترل و مسدود می‌ کند.
  • محدود کردن تلاش‌ های brute force همراه با کنترل‌ های API محور و گزینه‌ های پاسخ انعطاف‌ پذیر، امکان مسدود کردن، ورود به سیستم و محدود کردن نرخ یا چالش را فراهم می‌ کند.
WAF چیست؟

در حالی که هیچ راه حل امنیتی 100٪ ضد خطا نیست، یک WAF به درستی پیکربندی شده می‌ تواند سوء استفاده موفقیت آمیز از آسیب پذیری‌ های برنامه وب را برای مهاجمان بسیار دشوارتر کند.

WAF های مبتنی بر شبکه (network-based)، میزبان (host-based) و مبتنی بر ابر (cloud-based) چیست؟

WAF را می توان به یکی از سه روش مختلف اجرا کرد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند:

WAF مبتنی بر شبکه عموماً مبتنی بر سخت افزار است. از آن جایی که آنها به صورت محلی نصب می‌ شوند، تأخیر را به حداقل می‌ رسانند اما گران ترین گزینه هستند و همچنین به ذخیره سازی و نگهداری تجهیزات فیزیکی نیاز دارند.

WAF مبتنی بر میزبان ممکن است به طور کامل در نرم افزار یک برنامه ادغام شود. این راه حل ارزان تر از وف مبتنی بر شبکه است و قابلیت شخصی سازی بیشتری را ارائه می‌ دهد. نقطه ضعف WAF مبتنی بر میزبان مصرف منابع سرور محلی، پیچیدگی پیاده سازی و هزینه‌ های نگهداری است. این قطعات معمولاً نیاز به زمان مهندسی دارند و ممکن است پرهزینه باشند.

WAF های مبتنی بر ابر همچنین می‌ توانند راه حلی ارائه دهند که به طور مداوم برای محافظت در برابر جدیدترین تهدیدات بدون هیچ کار اضافی یا هزینه‌ ای برای کاربر به روز می‌ شود. اشکال WAF مبتنی بر ابر این است که کاربران مسئولیت را به شخص ثالث واگذار می‌ کنند بنابراین برخی از ویژگی‌ ها ممکن است برای آنها جعبه سیاه باشد که در‌ واقع WAF مبتنی بر ابر یکی از انواع فایروال ابری است.

مزایای WAF

محافظت در برابر حملات OWASP 10 Top

به شما امکان می‌ دهد برنامه‌ های وب خود را در برابر حملات شناخته شده و رایج از جمله نفوذ به پایگاه داده و بسیاری دیگر محافظت کنید و به شما کمک می‌ کند تا از آسیب‌ پذیری‌ های معروف وب CSRF ،XSS و حملات SQL جلوگیری کنید و از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات محرمانه جلوگیری کنید.

کاهش ریسک

با استفاده از بهترین WAF برای سایتتان می‌ توانید ریسک‌ های امنیتی را کاهش دهید و از تهدید هایی که به برنامه‌ های وب شما آسیب می‌ زنند، محافظت کنید. با جلوگیری از حملات و آسیب‌ پذیری‌ های مختلف، احتمال وقوع حملات و سو استفاده به شدت کاهش می‌ یابد.

تشخیص و جلوگیری از حملات در لحظه

WAF قادر است حملات را در لحظه تشخیص دهد و بر اساس الگوریتم‌ های خود، ترافیک مشکوک مانند حملات DDoS را بلافاصله بلاک کند. این قابلیت باعث می‌ شود تا حملات در مرحله اول شناسایی شده و به سرعت متوقف شوند.

حفظ اعتماد مشتریان

حملات به برنامه‌ های وب می‌ توانند منجر به دسترسی غیرمجاز و سرقت اطلاعات کاربران، تغییرات نامطلوب در داده‌ ها و سایر مشکلات امنیتی شوند. با استفاده از WAF شما می‌ توانید از دسترسی غیرمجاز و تغییرات ناخواسته در برنامه‌ ها جلوگیری کنید و اعتماد کاربران را به برنامه‌ های وب خود حفظ کنید.

کاهش هزینه‌ های امنیتی

استفاده از WAF می‌ تواند هزینه‌ های امنیتی را کاهش دهد. با استفاده از وف به جای توسعه و پیاده‌ سازی راه‌ حل‌ های امنیتی پیچیده، می‌ توانید از یک راه‌ حل پیشرفته و بهینه بهره برداری کنید. این امر می‌ تواند منجر به صرفه‌ جویی در زمان و هزینه‌ های مرتبط با امنیت شود.

آشنایی با دیگر امکانات WAF مبناکلود

Kavinsky
Odd Look ft. The Weeknd
00:00
سوالات متداول

WAF یا فایروال برنامه های وب، یک راه حل امنیتی است که برای محافظت از برنامه های کاربردی وب در برابر حملات با نظارت و فیلتر کردن ترافیک ورودی طراحی شده است.

با تجزیه و تحلیل ترافیک ورودی و مقایسه آن با مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده کار می کند. اگر ترافیک با هر یک از قوانین مطابقت داشته باشد بر اساس پیکربندی، مجاز یا مسدود می شود.

می تواند در برابر طیف گسترده ای از حملات، از جمله تزریق SQL و سایر آسیب پذیری های رایج برنامه های وب محافظت کند.

استفاده از وف می تواند با ایجاد یک لایه حفاظتی اضافی در برابر حملات، به بهبود امنیت برنامه های کاربردی وب کمک کند. همچنین می تواند به کاهش خطر نقض داده ها و سایر حوادث امنیتی کمک کند.

ویژگی‌ های رایج آن شامل فیلتر مبتنی بر قانون، رمزگذاری SSL و TLS، مسدود کردن IP و قابلیت‌های ثبت و گزارش است.