Phone Icon

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که فایل کش چیست؟ باید گفت که یک فضای ذخیره سازی موقت در حافظه کامپیوتر یا روی یک هارد دیسک است که می‌ توان داده‌ هایی را که باید به طور مکرر به آن ها دسترسی داشت، برای دسترسی سریع تر ذخیره کرد.

کش (Cache) چیست؟

حافظه کش چیست و چه کاربردی دارد؟

به ذخیره سازی موقت اطلاعات (فایل ها) در حافظه پنهان کش گفته می شود. هنگامی که یک کامپیوتر نیاز به دسترسی به داده‌ ها دارد، ابتدا حافظه پنهان را بررسی می‌ کند تا ببیند آیا داده‌ ها از قبل وجود دارند یا خیر. اگر اینطور باشد، کامپیوتر می‌ تواند بدون نیاز به دسترسی به منبع اصلی، داده‌ ها را به سرعت بازیابی کند که این منجر به زمان پردازش سریعتر و بهبود عملکرد می‌ شود. کش انواع مختلفی دارد مانند کش مرورگر، کش CPU، کش دیسک و کش حافظه.

برای مثال مرورگرهای وب فایل‌ های HTML ، جاوا اسکریپت و تصاویر را به منظور بارگیری سریع‌ تر سایت‌ ها در حافظه پنهان سیستم کاربر نگه می‌ دارند و یا سرورهای DNS، سوابق DNS را برای جستجوی سریع‌ تر نگهداری می کنند. سرورهای CDN نیز جهت افزایش سرعت بارگذاری سایت و همچنین کاهش پهنای باند و پردازش سریعتر(مدیریت منابع سخت افزاری) در حافظه پنهان ذخیره می‌ کنند.

کش مرورگر چه کاری انجام می دهد؟

هر بار که کاربر یک صفحه وب را بارگیری می‌ کند، مرورگر او باید داده‌ های بسیار زیادی را برای نمایش آن صفحه دانلود کند. برای کوتاه کردن زمان بارگذاری صفحه، مرورگرها بیشتر محتوایی را که در صفحه وب ظاهر می‌ شود در حافظه پنهان ذخیره می‌ کنند و یک کپی از محتوای صفحه وب را در هارد دیسک دستگاه ذخیره می‌ کنند. به این ترتیب، دفعه بعد که کاربر صفحه را بارگذاری می‌ کند، بیشتر محتوا که از قبل به صورت محلی ذخیره شده است و صفحه با سرعت بیشتری بارگیری می‌ شود. هنگامی که برای اولین بار از یک صفحه وب بازدید می کنید، مرورگر شما دارایی هایی مانند تصاویر، HTML ،CSS و فایل های جاوا اسکریپت را در حافظه پنهان ذخیره می کند. این عناصر معمولاً اغلب تغییر نمی کنند و برای هر کاربری که به یک صفحه وب دسترسی دارد یکسان است. 

مرورگرها این فایل‌ ها را تا زمانی که زمان حیات آن ها (TTL) تمام شود یا تا زمانی که حافظه پنهان هارد دیسک پر شود، ذخیره می‌ کنند(TTL نشان دهنده مدت زمان ذخیره سازی محتوا است). کاربران همچنین می‌ توانند کش مرورگر خود را در صورت تمایل پاک کنند.

حافظه کش

از نظر فنی، کش هر مکان، ذخیره سازی موقت برای کپی فایل‌ ها یا داده‌ ها است اما این اصطلاح اغلب در ارتباط با فناوری‌ های اینترنت استفاده می‌ شود.

چگونه یک CDN محتوا را بارگیری می کند؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، معمولاً وقتی یک کلاینت فایلی را از یک سرور کلود درخواست می‌ کند، درخواست باید به آن سرور رفته و دوباره برگردد. یک CDN با کشیدن فایل های محتوای ثابت از سرور مبدا به شبکه توزیع شده CDN در فرآیندی به نام کش، تأخیر را بهبود می بخشد. برخی از CDN ها دارای ویژگی های پیشرفته ای هستند که امکان ذخیره انتخابی محتوای پویا را نیز فراهم می کند. هنگامی که داده ها کش می شوند، محتوا را از نزدیک ترین مرکز داده به مشتری ارائه می دهد.

مزایای کش شدن

دسترسی سریعتر به داده‌ ها

با ذخیره سازی داده‌ هایی که اغلب به آن ها دسترسی دارید، می‌ توان داده‌ ها را بدون نیاز به طی کردن کل فرآیند بازیابی از منبع اصلی خود به سرعت بازیابی کرد.

کاهش ترافیک شبکه

ذخیره سازی در حافظه پنهان مقدار داده‌ هایی را که باید از طریق شبکه منتقل شود کاهش می‌ دهد که می‌ تواند به کاهش تراکم شبکه و بهبود عملکرد کلی شبکه کمک کند.

بهبود عملکرد برنامه

با کاهش زمان لازم برای دسترسی به داده‌ ها، حافظه پنهان می‌ تواند به بهبود عملکرد برنامه‌ هایی که به آن داده‌ ها متکی هستند کمک کند.

استفاده کمتر از منابع

ذخیره سازی حافظه پنهان می‌ تواند با کاهش تعداد درخواست‌ ها برای داده‌ هایی که اغلب به آن ها دسترسی پیدا می‌ کند، به کاهش بار روی سرورها و سایر منابع کمک کند.

مقیاس پذیری بهبود یافته

حافظه پنهان می‌ تواند با کاهش بار روی سرورها و سایر منابع، به بهبود مقیاس پذیری برنامه‌ ها کمک کند و به آن ها امکان رسیدگی به درخواست‌ های بیش تر را می دهد.

تجربه کاربری بهتر

با بهبود عملکرد برنامه و کاهش زمان پاسخ، می‌ تواند به ارائه تجربه کاربری بهتر برای مشتریان و کاربران کمک کند.

نحوه استفاده مبناکلود از کش

مبناکلود خدمات ذخیره سازی رایگان CDN را ارائه می‌ دهد، در حالی که مشتریان CDN پولی می‌ توانند نحوه ذخیره سازی محتوای خود را سفارشی کنند. این شبکه Anycast است، به این معنی که همان محتوا را می‌ توان از هر یک از این مراکز داده تحویل گرفت. کاربران در نقاط مختلف می‌ توانند محتوای مشابه بارگیری شده از سرورهای CDN را در چندین کیلومتر دورتر مشاهده کنند.

آشنایی با دیگر امکانات کش مبناکلود

Kavinsky
Odd Look ft. The Weeknd
00:00
سوالات متداول

نوعی حافظه کامپیوتری است که داده‌ هایی را که به طور مکرر در دسترس هستند برای بازیابی سریع ذخیره می‌ کند.

می‌ تواند سرعت و عملکرد یک سیستم کامپیوتری را با کاهش زمان دسترسی به داده‌ های پرکاربرد به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

انواع مختلفی وجود دارد، از جمله کش CPU، وب، دیسک و مرورگر.

حافظه نهان CPU مقدار کمی از حافظه است که روی تراشه پردازنده قرار دارد و داده‌ هایی را که اغلب به آنها دسترسی پیدا می‌ کنید، ذخیره می‌ کند. هنگامی که پردازنده نیاز به دسترسی به داده‌ ها دارد، قبل از رفتن به حافظه اصلی ابتدا حافظه پنهان را بررسی می‌ کند.

نوعی کش است که توسط مرورگرهای وب برای ذخیره صفحات وب و منابعی که اغلب به آنها دسترسی دارند، استفاده می‌ شود. این می‌ تواند زمان بارگذاری صفحه را افزایش داده و استفاده از پهنای باند را کاهش دهد.