Phone Icon

نظارت در IaaS به فرآیند ردیابی و تجزیه و تحلیل عملکرد، در دسترس بودن و سلامت اجزای زیرساختی که در فضای ابری میزبانی می‌شوند، اشاره دارد و شامل نظارت بر ماشین های مجازی، ذخیره سازی، شبکه و سایر منابعی است که توسط ارائه دهنده IaaS ارائه می شود.

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ سرور چیست؟

مانیتورینگ در سرور ابری به فرآیند ردیابی و تجزیه و تحلیل عملکرد منابع و برنامه های مبتنی بر ابر اشاره دارد که شامل جمع آوری داده ها در مورد معیار های مختلف مانند استفاده از CPU، استفاده از حافظه، ترافیک شبکه و ظرفیت ذخیره‌ سازی است تا اطمینان حاصل شود که زیرساخت ابری به خوبی اجرا می شود. کسب‌ و کارها از نظارت بر سرور ابری استفاده می‌ کنند تا اطمینان حاصل کنند که سیستمشان به شیوه‌ ای سالم و مورد انتظار عمل می‌ کند. این یک فرآیند ضروری است که به شناسایی هر گونه مشکلی که ممکن است بر عملکرد، در دسترس بودن یا امنیت سرورها تأثیر بگذارد، کمک می‌ کند.

کاربرد مانیتورینگ

ابزار مانیتورینگ به شناسایی مسائل و مشکلات در هر لحظه کمک نموده و امکان مداخله به موقع و بهینه سازی منابع را برای بهبود عملکرد و در دسترس بودن سیستم فراهم می کند. نظارت موثر برای اطمینان از قابلیت، امنیت و مقیاس پذیری خدمات مبتنی بر ابر، ضروری می باشد.

در‌واقع می توان گفت مانیتورینگ یک جنبه حیاتی در مدیریت هر سیستم، شبکه یا برنامه ای است و شامل ردیابی معیار های مختلف و تجزیه و تحلیل داده ها است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز طبق انتظار عمل کرده و هر گونه مشکل یا خطا را شناسایی می کند.

مانیتورینگ زیرساخت ابری

کار با ابزار های مانیتورینگ سرورهای ابری، بخش مهمی از وظایف هر پشتیبان سروری است. بعضی از ابزارهای مانیتورینگ ابری رایگان هستند درحالی‌ که برای استفاده از برخی از آن ها باید هزینه‌ ای را پرداخت کنیم.

مزایای مانیتورینگ

تشخیص زودهنگام مسائل

نظارت به کسب‌ و کارها این امکان را می‌ دهد تا مسائل را زود تر و قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ تشخیص دهند. این می تواند به جلوگیری از خرابی، کاهش خطر از دست دادن داده ها و به حداقل رساندن تأثیر بر مشتریان کمک کند.

بهبود عملکرد

با نظارت بر معیارهای کلیدی مانند بار سرور و ترافیک شبکه، کسب و کارها می توانند گلوگاه های عملکرد را شناسایی کرده و برای بهینه سازی سیستم های خود گام بردارند که می تواند به بهبود عملکرد کلی سیستم نیز کمک کند.

امنیت بهتر

می تواند به مشاغل کمک کند تا تهدیدات امنیتی را در زمان واقعی شناسایی و به آنها پاسخ دهند. این می تواند شامل نظارت بر فعالیت غیرعادی شبکه، شناسایی آسیب پذیری های احتمالی و شناسایی بدافزار یا سایر نرم افزارهای مخرب باشد.

افزایش در دسترس بودن

به اطمینان از در دسترس بودن سیستم ها در زمانی که کاربران به آنها نیاز دارند کمک کند. با نظارت بر اختلالات خدمات، کسب‌ و کارها می‌ توانند اقداماتی را برای به حداقل رساندن تأثیر بر مشتریان انجام دهند و مطمئن شوند که سیستم‌ های حیاتی همیشه در دسترس هستند.

صرفه جویی در هزینه

با این روش مشاغل می توانند زیرساخت های خود را بهینه کرده و هزینه ها را کاهش دهند که می تواند شامل شناسایی سرورها یا برنامه های کاربردی استفاده نشده یا شناسایی مناطقی باشد که منابع می توانند ادغام شوند.

انطباق

کسب و کارها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که الزامات نظارتی و استاندارد های صنعت را رعایت می کنند. با نظارت بر مسائل مربوط به انطباق، افراد و سازمان ها می توانند برای رسیدگی به هر گونه مشکل و اجتناب از جریمه های پرهزینه یا اقدامات قانونی گام بردارند.

انواع مانیتورینگ در سرور ابری

انواع مختلفی از نظارت وجود دارد که هر کدام، مجموعه ای از ابزارها و فرآیندهای خاص خود را دارند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

– نظارت بر عملکرد: شامل ردیابی معیارهایی مانند استفاده از CPU، استفاده از حافظه و ورودی/خروجی دیسک است تا اطمینان حاصل شود که سیستم به خوبی و کارآمد کار می کند. ابزارهای نظارت بر عملکرد می توانند به شناسایی تنگناها، بررسی CDN ابری و سایر مسائلی که ممکن است بر روند تأثیر بگذارند، کمک کنند.

– نظارت بر شبکه: شامل مواردی همچون ردیابی ترافیک شبکه و تجزیه و تحلیل داده ها برای اطمینان از این که شبکه مطابق انتظار عمل می‌ کند، میباشد. ابزارهای نظارت بر شبکه ابری می توانند به شناسایی مسائلی مانند از دست دادن بسته، تأخیر و ازدحام کمک کنند.

– نظارت بر برنامه: شامل مانیتورینگ عملکرد یک برنامه و تجزیه و تحلیل داده ها برای اطمینان از عملکرد آن مطابق انتظار است. ابزارهای نظارت بر برنامه می توانند به شناسایی مسائلی مانند زمان پاسخ آهسته یا خطاها کمک کنند.

– نظارت بر امنیت: پیگیری رویدادهای مرتبط با امنیت و تجزیه و تحلیل داده ها برای شناسایی تهدیدات امنیتی است. ابزارهای نظارت بر امنیت می‌ توانند به شناسایی تلاش‌ های دسترسی غیرمجاز، آلودگی‌ های بدافزار و سایر موارد نقض امنیتی کمک کنند.

نظارت را می‌ توان به صورت دستی یا از طریق ابزارها و فرآیند های خودکار انجام داد. با این حال ابزارهای نظارت خودکار اغلب ترجیح داده می شوند زیرا می توانند هشدارها و اعلان های بدون مکث را هنگام بروز مشکلات ارائه دهند و امکان حل سریع را فراهم کنند.

به طور کلی، نظارت برای حفظ قابلیت اطمینان، امنیت و در دسترس بودن سیستم ها و برنامه ها ضروری است. با ردیابی معیارها و تجزیه و تحلیل اطلاعات، سازمان‌ ها می‌ توانند اطمینان حاصل کنند که سیستم‌ هایشان مطابق انتظار عمل می‌ کند و به سرعت هر مشکلی را که ممکن است ایجاد شود شناسایی و حل نمایند.

10 ابزار برتر مانیتورینگ سرور ابری

1. Datadog
2. New Relic
3. SolarWinds
4. AppDynamics
5. Splunk
6. Amazon CloudWatch
7. Google Cloud Monitoring
8. Microsoft Azure Monitor
9. Dynatrace
10. LogicMonitor

نتیجه‌گیری

مانیتورینگ سرورهای ابری یک وظیفه‌ مهم برای شرکت‌ ها و سازمان‌ ها با هر ابعاد و در هر حیطه‌ ای می باشد. چرا که کاربرد مانیتورینگ جهت جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ و حل آن‌ ها پیش از وقوع می باشد. استفاده از نرم‌ افزار های مانیتورینگ در زمینه عملکرد سرور به‌ منظور اجرای روان برنامه‌ هایتان امری ضروری است. چراکه این ابزار کمک زیادی به شما خواهد کرد و باعث خواهد شد که دید جامعی بر عملکرد سرور خود به‌دست آورید. نرم‌افزار های ردیابی به شناسایی انواع مشکلات سرور از جمله حل مشکلات مربوط به عملکرد، جلوگیری از دسترسی هجوم آورندگان، مسدود کردن برخی از به‌ روزرسانی‌ های نامعتبر، یافتن آسان و سریع محل‌ های ترافیک و از همه مهم‌ تر عیب‌ یابی می‌ پردازد.

آشنایی با دیگر امکانات مانیتورینگ مبناکلود

Kavinsky
Odd Look ft. The Weeknd
00:00
سوالات متداول

نرم‌ افزار مانیتورینگ سرور به ابزار نظارتی‌ گفته می‌ شود که روی عملکرد سرورها نظارت داشته و آن‌ ها را بررسی می‌ کند.

جواب این سؤال به نیازهایتان بستگی خواهد داشت؛ اما به‌طورکلی می‌ توان گفت که بهترین ابزار، ابزاری است که نیازهای بررسی عملکرد سرورتان را برطرف کند.

1. تشخیص زودهنگام مسائل  2. بهبود عملکرد  3. افزایش امنیت  4. استفاده بهتر از منابع  5. افزایش سرعت تصمیم گیری  6. بهبود رضایت مشتری

نرم‌ افزارها و ابزار های ردیابی بسیار زیادی در دنیا وجود دارند و تعداد دقیق آن‌ها مشخص نیست.

بی شک یکی از بهترین این نرم افزارها SolarWinds Server & Application Manager است. مزیتی که این سیستم دارد امکان نصب آن بر روی ویندوز و لینوکس است. با استفاده از آن می توانید برنامه‌ های موجود روی سرورها به صورت حرفه ای ردیابی کنید.